Zmeň svoj život

Život s Bohom

Archeológia

Chránené heslom: Pravá hora Sinaj a Refidím

Ukážka:

Prezentáciu objavu (bez videí) na túto tému si môžete zdarma stiahnuť!

Krátká a jednoduchá odpověď na otázku, zda izraelský lid došel k hoře Sinaj, zní: Ano, došel. Podle biblických textů dosáhl izraelský lid prvního cíle své cesty, hory Sinaj, na které měl uctívat Hospodina, po osmi týdnech ode dne, kdy vyšel z Egypta. Lid vyšel z Egypta patnáctého dne prvního měsíce a Boží hory dosáhl patnáctého dne třetího měsíce.

„Měsíce třetího po vyjití synů Izraelských z země Egyptské, v ten den přišli na poušť Sinai. Nebo hnuvše se z Rafidim, přišli až na poušť Sinai a položili se na té poušti; a tu rozbili Izraelští stany naproti hoře. Mojžíš pak vstoupil k Bohu. A mluvil hlasem k němu Hospodin s té hory, řka: Takto díš domu Jákobovu, a oznámíš synům Izraelským.“ (Ex. 19:1-3)

„Nejprv z Ramesses jdouce prvního měsíce, v patnáctý den téhož prvního měsíce, nazejtří po slavnosti Fáze vyšli synové Izraelští v ruce silné před očima všech Egyptských.“ (Nu. 33:3)

Pokud jde o trvání cesty, můžeme si všimnout, že cesta ze země Rameses až na místo přechodu v Nuweibě trvala pravděpodobně pouze asi jeden týden. Zbytek doby cesty, asi sedm týdnů, lid strávil na různých místech severozápadní Saúdské Arábie nebo putováním mezi těmito místy. Během této doby, po přechodu přes Rudé moře, byl izraelský lid Hospodinem různými způsoby zkoušen. Jejich důvěra Hospodinu byla zkoušena prostřednictvím hladu, žízně a velké bitvy, když byli nepřipraveni a napadeni velkými válečníky. Přesně po osmi týdnech od vyjití z Egypta dosáhli hory Oréb.

V Egyptě Mojžíš požadoval od faraona povolení odejít do pouště uctívat Hospodina. Faraon to však izraelskému lidu zamítl povolit, a proto musel Egypt utrpět všechny popisované katastrofy. Nyní, když izraelský lid dosáhl hory Sinaj, je čas uctívání. Přesto se však bude toto uctívání velmi lišit od toho, co izraelský lid očekával. Nicméně, dříve než se začneme věnovat tomuto uctívání, musíme se trochu blíže podívat na to, zda tato hora Sinaj v severní Saúdské Arábii souhlasí s popisem, který nám poskytuje Bible a Josefus Flavius, stejně tak jako i s tím, co říkají archeologické nálezy a lidové tradice.

Hora Oréb v Bibli: Jména a popis hory

V Biblihora Oréb tři jména: „hora Boží“, „hora Oréb“ a „hora Sinaj“. Kromě biblického označení je moderní jméno této hory Jabal Al Lawz. Pro účely tohoto textu budeme používat označení hora Oréb, které je krátké, jasné a nevede k záměně s tradiční horou Sinaj na Sinajském poloostrově. Slovo Oréb je hebrejského původu a znamená „suchý“ nebo „pustý“, což dokonale odpovídá popisu této biblické hory. Biblické texty nabízejí mnoho popisů hory Oréb. Některé popisy jsou přímé, jiné odrážejí podmínky, které musí hora splňovat.


Chcete pokračovať v čítaní článku? Podporte moju tvorbu!

Ak sa vám moja práca páči a chcete ma podporiť, môžete tak urobiť formou dobrovoľného príspevku. Vaša podpora mi pomáha vytvárať viac kvalitného obsahu a venovať sa štúdiu Biblie.

Ako prejav vďaky vám môžem poskytnúť prístup k prémiovým článkom na stránke (vyše 280 zaujímavých článkov) a zároveň aj exkluzívny prístup k podcastom, ktoré postupne pribúdajú ku každému článku – až 95 % obsahu je dostupných aj v podcastovej forme pre bezproblémové počúvanie.

Podporiť ma môžete na účet:
IBAN: SK10 8360 5207 0042 0466 6363

Poznámka k platbe: Uveďte Váš e-mail (napr. jmeno@domena.sk), kde Vám obratom zašlem HESLO

V prípade otázok ma neváhajte kontaktovať na zmensvojzivotcz@gmail.com

Ďakujem vám za každý dobrovoľný príspevok, veľmi si to vážim!