10 dôvodov prečo nepotrebujeme mliečne výrobky
1. Pití mléka je nepřirozené
Mnozí lidé si myslí, že pití mléka je přirozenou součástí naší výživy, ale ve skutečnosti je to přirozené pouze pro kojence, kteří jsou krmeni mateřským mlékem. Stejně jako všech 5 000 druhů savců, jsme biologicky navrženi tak, abychom pili mateřské mléko do doby, než nás matka odstaví.
Co ale odlišuje lidi od ostatních savců je fakt, že jako jediní savci (kromě domácích zvířat, jako jsou kočky) pijeme mléko i po odstavení a dokonce konzumujeme mléko jiných živočišných druhů. Představte si, že byste viděli svého nejlepšího kamaráda sát mléko od psa nebo přímo z kravského vemene. Jak byste se cítili?
2. Optimální pro telata, ne pro lidi
Složení mléka se u různých živočišných druhů zásadně liší, aby poskytovalo optimální výživu pro mláďata konkrétního druhu. Například mléko tuleňů obsahuje vysoký podíl tuků (50 %), což umožňuje mláďatům rychlý růst a tvorbu ochranné vrstvy tuku proti chladu. Kravské mléko, na rozdíl od lidského mléka, je uzpůsobeno pro rychlý růst telat a má specifické složení, které není vhodné pro malá lidská mláďata.
Pro použití v dětské výživě musí být kravské mléko upraveno, aby se přiblížilo složení lidskému mléku. Kravské mléko je navrženo tak, aby tele do roka ztrojnásobilo svou váhu (300–400 kg), což je výrazně rychlejší růst než u lidí, kteří dosahují váhy dospělého jedince přibližně za 18 let. Tento rozdíl činí člověka nejpomaleji rostoucím savcem naší planety.
Kravské mléko obsahuje nedostatek „dobrých“ tuků, které jsou pro děti nezbytné pro vývoj mozku, a naopak příliš mnoho „špatných“ nasycených tuků, které jsou potřebné pro rychlý tělesný růst u telat. Dále kravské mléko obsahuje i vysoké množství škodlivých bílkovin a hormonů, které mohou souviset s nadváhou a obezitou dětí.
3. Nesnášenlivost laktózy
Více než 70 % světové populace nekonzumuje kravské mléko, přičemž hlavním důvodem je nesnášenlivost laktózy. Tento problém postihuje především Vietnamce, Thajce, Číňany a Japonce, protože většina lidí z těchto národů ztrácí schopnost produkovat enzym laktázu, který je nezbytný pro rozklad laktózy, cukru obsaženého v mléce, po odstavení kojence.
Po konzumaci kravského mléka se objevují typické příznaky laktózové intolerance, které zahrnují:
- průjem
- nadýmání
- bolesti břicha
- V některých případech také letargii, deprese, závratě a zvracení.
4. Je libo koktejl?
V běžné sklenici mléka nebo kousku sýra se nachází až 35 druhů hormonů a 11 růstových faktorů, včetně IGF-1, estrogenu a progesteronu. Tyto hormony jsou produkovány v orgánech jako nadledviny, podvěsek mozkový, hypothalamus a dalších.
Důležitý fakt: Až dvě třetiny mléka pocházejí od březích dojnic, což vede k významnému zvýšení hladiny hormonů v mléce.
5. Co se skrývá pod zkratkou IGF?
IGF-1, což je zkratka pro insulin-like growth factor -1 (růstový faktor podobný inzulinu), je hormon, který ovlivňuje růst a vývoj tkání jak u krav, tak u lidských bytostí. Tento hormon však u obou druhů způsobuje rozdílný růst. U lidí má kravské mléko tendenci zvyšovat produkci IGF-1, což může zvyšovat riziko vzniku onkologických onemocnění, včetně rakoviny prsu, prostaty, plic a tlustého střeva.
Důležitý fakt: Zvýšená konzumace mléka a mléčných výrobků je spojena s vyšší hladinou IGF-1, zatímco vysoký příjem zeleniny souvisí s nižší hladinou IGF-1. U mužů s vyšší hladinou IGF-1 roste riziko pokročilého stádia rakoviny prostaty až pětinásobně. Nedávná zjištění ukazují, že mléčné výrobky představují hlavní rizikový faktor pro rakovinu prostaty a rakovinu prsu.
6. Hnis v mléce
Mléko obsahuje hnis – ano, hnis, ten samý, který se vyskytuje při akné! Zákon umožňuje v mléce určeném pro lidskou konzumaci přítomnost až 400 milionů buněk hnisu na litr. V kožím mléce může být tento počet dokonce vyšší! Hnis je výsledkem neustálého zápasu krav s bakteriální nákazou a částečně se dostává i do jejich mléka. Tento problém souvisí s intenzivním provozem mléčného průmyslu, kde až 30 % dojnic ve Velké Británii neustále trpí mastitidou – bolestivým zánětem vemene.
7. Mléko kostem nesvědčí
Mnoho lidí na světě mléko nepije, ale stále má silné kosti. Přesto v Evropě a USA často slyšíme, že pití mléka je klíčem k silným kostem, a přesto je zde nejvyšší výskyt osteoporózy. Tento paradox, jak vysvětluje Světová zdravotnická organizace (WHO), naznačuje, že:
„Nepříznivý vliv živočišných bílkovin v mléce (ne však rostlinných) může převážit pozitivní vliv příjmu vápníku na jeho bilanci.“
Kravské mléko není nejlepší zdroj vápníku, protože našim kostem více prospívá vápník z rostlinných zdrojů. Cvičení s vlastní váhou, jako chůze, běh nebo tanec, je nezbytné pro zdravé kosti, stejně jako strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy.
Abychom ochránili naše kosti, musíme je používat!
8. Lék na zlomené srdce
Každé dvě minuty je v Velké Británii někdo postiženy infarktem nebo mozkovou mrtvicí. Začíná to postupně, když se v tepnách hromadí plak – silná usazenina tvořená cholesterolem a dalšími látkami. Srdeční choroby se projeví, když se ucpou tepny vedoucí krev do srdce.
Živočišné bílkoviny a tuky, které se nacházejí především v mléčných výrobcích (např. tvrdé sýry, smetana, zmrzlina, mléčná čokoláda, máslo), masu a vejcích, a ztužené tuky v nezdravé stravě, zvyšují hladinu „špatného“ cholesterolu. Srdeční choroby jsou často důsledkem špatného životního stylu – nezdravých stravovacích návyků, které se zaměřují na mléčné výrobky, vejce a maso, nedostatku pohybu a kouření.
9. Nedělá dobře ani dětem
Akné, astma, průjem, ekzém, ušní záněty, obezita, a dokonce i chudokrevnost u dětí (způsobená vnitřním krvácením, které je důsledkem alergie na mléko) jsou zdravotní problémy, které často souvisejí s konzumací mléčných výrobků.
Dramaticky roste výskyt diabetu 1. typu u dětí, přičemž konzumace kravského mléka a kojenecké výživy v raném věku je považována za uznávanou příčinu. Dříve označovaný jako diabetes dospělých (diabetes 2. typu), se dnes stává čím dál častější dětskou nemocí, což je způsobeno nedostatkem pohybu a špatnými stravovacími návyky. Pizza se čtyřmi druhy sýrů nám v tomto směru rozhodně dobrou službu neprokáže!
10. Mléko je špatné, ale alternativy existují
Konzumace mléka je nejen krutá, ale i nepřirozená. Mléko je určeno pro telata, a přestože je součástí stravy mnoha lidí, mnoho z nich má problém jej strávit, což vede k bolestem břicha a dalším nepříjemnostem. Hormony obsažené v mléce mají spojitost s vážnými zdravotními problémy, včetně rakoviny prsu, rakoviny prostaty a známým problémem u teenagerů – akné. Mléčné proteiny jsou také spojovány s výskytem diabetu 1. typu a alergiemi.
Nasycené tuky, cholesterol a živočišné bílkoviny, které jsou přítomné v mléce, zvyšují riziko srdečních chorob, Alzheimerovy choroby, diabetu 2. typu a dalších zdravotních problémů.
Navzdory vytrvalým tvrzením mléčného průmyslu, mléko není nejlepší zdroj vápníku, a dokonce může zvyšovat riziko zlomeniny kostí. Existuje celá řada lepších a zdravějších alternativ bohatých na vápník, jako jsou fazole, čočka, brokolice, kapusta, potočnice, ořechy, semínka, sója a další rostlinné potraviny. Pro podrobnosti o vápníku v rostlinné stravě se podívejte na odborné články.
Díky rozmanité nabídce bezmléčných alternativ, jako jsou rostlinné mléko, jogurty, zmrzliny, máslo a sýry, je dnes snadnější než kdy dříve vyřadit mléčné výrobky ze svého jídelníčku.
Súvisiace videá a dokumenty
-
Barbara O' Neill - Skutočná príčina chorôb (1.časť)
-
Barbara O' Neill - Útvar odvozu odpadkov v ľudskom tele (2.časť)
-
Barbara O' Neill - Pečeň ako projektový manažér (3.časť)
-
Barbara O' Neill - Hormonálna nerovnováha (4.časť)
-
Barbara O' Neill - Čerstvý vzduch (5.časť)
-
Barbara O' Neill - Slnečné žiarenie a odpočinok (6.časť)
-
Barbara O' Neill - Fantastický tuk (7.časť)
-
Barbara O' Neill - Zázračné druhy cvičenia (8.časť)
-
Barbara O' Neill - Svaly nepoznajú vek (9.časť)
-
Barbara O' Neill - Dôležitosť vody a soli (10.časť 1/2)
-
Barbara O' Neill - Dôležitosť vody a soli (10.časť 2/2)
-
Barbara O' Neill - Frontálny mozgový lalok (11.časť)
-
Barbara O' Neill - Zákony našej mysle (12.časť)
-
Barbara O' Neill - Acidobazická rovnováha (13.časť)
-
Barbara O' Neill - Duševné zdravie a prebudovanie mozgu (14.časť)
-
Barbara O' Neill - Posilnenie imunitného systému (15.časť)
-
Barbara O' Neill - Diabetes/cukrovka a chudnutie (16.časť)
-
Barbara O' Neill - Príčiny a liečba rakoviny (17.časť)
-
Barbara O' Neill - Zdravie čriev - chronická únava a IBS (18.časť)
-
Barbara O' Neill - Obklady a ich použitie (19.časť)